Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Σίδηρος στις πολυβιταμίνες

Σίδηρος στις πολυβιταμίνες 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11920

• fanatkins
  • Το Άβαταρ του/της fanatkins
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρήστης
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο forum και έχω μόλις ξεκινήσει Atkins. Η ερώτηση που έχω είναι αρκετά συγκεκριμένη, αλλά μια που ξεκινάω αυτό το topic ας πω και δύο πράγματα για μένα.
Είμαι γυναίκα 30 ετών, ύψος 1.70, βάρος πριν ξεκινήσω τη δίαιτα 65.2. Κανονικο - θα πείτε - για το ύψος μου, παρ' όλα αυτά μέχρι τα 26 μου δεν είχα ανέβει γραμμάριο πάνω από τα 55 κιλά, ενώ τα τελευταία 5 χρόνια ταλαιπωρούμαι με δίαιτες και κυμαίνομαι από 57 έως 65 κιλά.
Πάντα έπαιρνα εύκολα βάρος και έχανα πολύ δύσκολα, με αποτέλεσμα οι θερμίδες διατήρησης για μένα να είναι θερμίδες πείνας για τους περισσότερους...
Σαν να μην έφταναν τα παραπάνω, πριν από λίγες εβδομάδες μετά από επανηλλειμμένες δίαιτες χωρίς αποτέλεσμα έκανα επιτέλους εξετάσεις για θυρεοειδή και βρήκα ότι έχω υποθυρεοειδισμό. Έχω ξεκινήσει χαπάκια Τ4 και θα ξανακάνω εξετάσεις σε 2 εβδομάδες (δηλ. στο δίμηνο από την αρχή της αγωγής).
Ξέροντας ότι μέχρι να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής θα δυσκολευτώ να χάσω βάρος, αποφάσισα παρ' όλα αυτά να δοκιμάσω την Atkins για πρώτη φορά έστω απλά για να μην πάρω άλλο βάρος ή να χάσω 1-2 κιλά το μήνα, γιατί δεν άντεχα άλλο το σώμα μου σε αυτά τα κιλά.
Είμαι αισίως στη 12η μέρα της Φάσης 1 - Ενεργοποίηση και έχω χάσει 2.3 κιλά!. Αξίζει να σημειωθεί ότι ποτέ στη ζωή μου δεν έχω χάσει τόσο γρήγορα, αν και σαφώς δεν ενθουσιάζομαι γιατί ξέρω ότι ο ρυθμός απώλειας θα μειωθεί περνώντας στη Φάση 2 και συνεχίζοντας.
Έχω διαβάσει αρκετά τόσο το νέο βιβλίο της δίαιτας Atkins όσο και στα διάφορα forum και νομίζω ότι ακολουθώ τις γενικές αρχές σωστά ή τουλάχιστον δεν έχω ιδιαίτερες απορίες, εκτός από μία:
Άκουσα ότι πρέπει να αποφεύγονται συμπληρώματα πολυβιταμινών που περιέχουν σίδηρο, γιατί εμποδίζουν την απώλεια βάρους. Στο φαρμακείο όλες οι πολυβιταμίνες είχαν και σίδηρο, και προτίμησα να παρω μία από αυτές από το να μην πάρω καθόλου πολυβιταμίνες.
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει βάση σε αυτό που με συμβούλευσαν ή δεν έχει επίδραση ο σίδηρος στην αποτελεσματικότητα της διαίτας Atkins? Στο βιβλίο δε θυμάμαι να πήρε το μάτι μου κάτι σχετικό.
Ευαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Σίδηρος στις πολυβιταμίνες 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11922

• roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
Καλώς όρισεςμ και καλη συνέχεια.
Ο λόγος που πρέπει να αποφύγεις τον σίδηρο, δεν έχει να κάνει με το μπλοκάρισμα της απώλειας κιλών.
Ο λόγος είναι πολύ απλός. Η Ατκινς σου προσφέρει όλο τον σίδηρο που χρειάζεσαι. Γιατι ως γνωστόν, το κρέας έχει την μοναδική μορφή σιδ΄ρου, που αφομειώνεται από τον οργανισμό. Αν, π.χ. φας σπανάκι, ή φακές, χωρίς να φας και μια πρωτείνη μαζί, πχ τυρι, τότε ο σίδηρος από τα λαχανικά, χάνεται.
Έχεις δίκιο, οι περισσότερες πολυβιταμίνες, έχουν σίδηρο.
Συμβουλέψου τον φαρμακοποιό σου, και πάρε αυτήν που έχει τον λιγότερο.
love your self

Re: Σίδηρος στις πολυβιταμίνες 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11924

• galadriel
  • Το Άβαταρ του/της galadriel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
Αν, π.χ. φας σπανάκι, ή φακές, χωρίς να φας και μια πρωτείνη μαζί, πχ τυρι, τότε ο σίδηρος από τα λαχανικά, χάνεται.

Αυτό δεν ισχύει. Επειδή χρόνια ταλαιπωρούμαι με έλλειψη σιδήρου (χαμηλή φεριτίνη,σχεδόν άδειες αποθήκες) και χαμηλό αιματοκρίτη, έχω μάθει πολλά σχετικά με την απορρόφηση του σιδήρου. Σίδηρος και ασβέστιο δεν πάνε μαζί: Αξίωμα. Αν φας πχ σπανάκι, συκώτι, κρέας με τυρί, γάλα κλπ ο σίδηρος που παίρνεις από τις τροφές δεν απορροφάται. Άρα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Ο σίδηρος για να απορροφηθεί πρέπει να λαμβάνεται κατά προτίμηση με άδειο στομάχι και βιταμίνη C. Δηλαδή αν φας την πλούσια σε σίδηρο τροφή σου με λεμόνι ή με χυμό πορτοκάλι είσαι σούπερ.
Συμπέρασμα: Στην Atkins μάλλον δε συνιστάται επιπλέον σίδηρος γιατί ούτως ή άλλως το κρέας είναι η καλύτερη πηγή σιδήρου γιατί η βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου από τις ζωικές πηγές είναι πολύ υψηλότερη από ό,τι από τις φυτικές, γιατί περιέχουν το σίδηρο σε δισθενή μορφή, που απορροφάται σαφώς καλύτερα από τον οργανισμό ενώ στις φυτικές πηγές σιδήρου (πχ φακές, σπανάκι) η μορφή του σιδήρου που περιέχουν είναι τρισθενής και δεν γίνεται τόσο εύκολα αποδεκτή από τον οργανισμό και επιπλέον τον δεσμεύουν οι φυτικές ίνες, αλλά και άλλες ουσίες που περιέχουν τα λαχανικά (π.χ. οξαλικά οξέα, όπως συμβαίνει με το σπανάκι). Επομένως δεν υπάρχει λόγος για ένα υγιή άνθρωπο να προσλαμβάνει περισσότερο σίδηρο. Εγώ βέβαια λόγω του προβλήματός μου το χτυπάω κάθε μέρα το σκεύασμα του σιδήρου και είμαι ΟΚ.

Re: Σίδηρος στις πολυβιταμίνες 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11930

• vasoylitsa
  • Το Άβαταρ του/της vasoylitsa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρήστης
καλησπερα κι απο μενα .εγω κανω την ατκινς περιπου ενα μιση μηνα με ενα μικρο διαλλειμα 15ημερο.και επειδη εχω πολυ μεγαλη σιδηροπενικη αναιμια πινω καθε μερα σιδηρο και πολυβιταμινη.και ομως απο 85,7κιλα που ξεκινησα ειμαι 79,7 τωρα.πιστευω οτι δεν σε μπλοκαρει ο σιδηροσ απλα κανει μεγαλυτερη την δυσκοιλιοτητα που σε εμενα ετσι κι αλλιως υπαρχει.αλλα χρησιμοποιω το πιτουρο σιτου και εχω βρει την υγεια μου.θα κανω τισ εξετασεις μου και αν εχει ανεβει ο σιδηρος και η φερριτινη μου σιγουρα θα το σταματησω το σιδηρο γιατι σιγουρα με τοσο κρεασ που τρωω θα παθω καμμια υπερσιδηρωση.εγω ειμαι ευχαριστημενη απο το χασιμο των κιλων μου και νομιζω πως το σιδηρο δεν με εμποδισε.καλη συνεχεια clap ap clap ap

Re: Σίδηρος στις πολυβιταμίνες 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11942

• fanatkins
  • Το Άβαταρ του/της fanatkins
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρήστης
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, καλή μας συνέχεια!

Re: Σίδηρος στις πολυβιταμίνες 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12901

• sasa
  • Το Άβαταρ του/της sasa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
η μοναδικη πολυβιταμινη που βρηκα ,χωρις καθολου σιδηρο ειναι της lanes'' multies πολυβιταμινες +μεταλλα+τζινσενγκ''με γευση γκρειπφρουτ-λεμονι και υδ.0,4 το δισκιο.αυτη η συγκεκριμενη μονο γιατι ειχε και αλλες τις ιδιας μαρκας που ειχαν σιδηρο.τιμη 12,40.απλως το αναφερω .απο κει και περα δεν ξερω αν ειναι καλη σαν πολυβιταμινη κτλ...απο γευση παντως μια χαρα! :lol: :lol: αφου μεχρι και ο φαρμακοποιος παραξενευτηκε και διαβαζε και ξαναδιαβαζε τα συστατικα! :o
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.391 δευτερόλεπτα

Syndication